Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Procent efter masse vand i Epsom -salt MgsO47H2O?

Sådan beregner man procentdelen af ​​Mass of Water i Epsom -salt (MGSO₄ · 7H₂O):

1. Find den molære masse af hver komponent:

* mgso₄:

* Mg:24,31 g/mol

* S:32,06 g/mol

* O:16,00 g/mol (x 4) =64,00 g/mol

* Samlet molmasse af Mgso₄ =24,31 + 32,06 + 64,00 =120,37 g/mol

* 7h₂o:

* H:1,01 g/mol (x 2 x 7) =14,14 g/mol

* O:16,00 g/mol (x 7) =112,00 g/mol

* Samlet molmasse på 7H₂O =14,14 + 112,00 =126,14 g/mol

2. Find den samlede molære masse af Epsom -salt:

* Samlet molmasse af Mgso₄ · 7H₂O =120,37 g/mol + 126,14 g/mol =246,51 g/mol

3. Beregn procentdelen efter vandmasse:

* (Mass af vand / total masse af Epsom -salt) x 100%

* (126,14 g/mol/246,51 g/mol) x 100% = 51,17%

Derfor er procentdelen af ​​vandmasse i Epsom -salt (MGSO₄ · 7H₂O) ca. 51,17%.

Varme artikler