1. Find den molære masse af KCL:
* Kalium (K) har en molmasse på 39,10 g/mol
* Chlor (CL) har en molmasse på 35,45 g/mol
* Molmasse KCL =39,10 g/mol + 35,45 g/mol =74,55 g/mol
2. Brug formlen:
* mol =masse / molær masse
3. Tilslut værdierne:
* mol =48 g / 74,55 g / mol
* mol ≈ 0,644 mol
Derfor er der ca. 0,644 mol i 48 g KCL.
Sidste artikelHvilken type elementer danner positive ioner, og hvad kaldes?
Næste artikelHvad er bi-gulvvoks?