Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad er den længste bølgelængde af lys, der kan forårsage, at en iltbinding i hydrogenperoxid brydes ved hjælp af 210 kJ pr. Mol?

Sådan beregner man den længste bølgelængde af lys, der kan bryde en iltbinding i hydrogenperoxid (H₂O₂) ved hjælp af den givne energi:

1. Konverter energi til joules pr. Molekyle

* Vi får 210 kJ/mol.

* Avogadros nummer (6.022 x 10²³ molekyler/mol) er konverteringsfaktoren for molekyler til mol.

* Beregn energi pr. Molekyle:

(210 kJ/mol) * (1000 j/kJ)/(6,022 x 10²³ molekyler/mol) =3,49 x 10⁻¹⁹ J/molekyle

2. Brug Planck-Einstein-forholdet

* Planck-Einstein-forholdet forbinder energi (E) og frekvens (v) af lys:E =Hν, hvor H er Plancks konstante (6,626 x 10⁻³⁴ J⋅s).

* Omarranger for at løse for frekvens:v =E/h

* Beregn frekvens:v =(3,49 x 10⁻¹⁹ J) / (6,626 x 10⁻³⁴ J⋅s) =5,27 x 10¹⁴ Hz

3. Beregn bølgelængde

* Forholdet mellem frekvens (v) og bølgelængde (λ) er givet af ligningen:C =νλ, hvor C er lysets hastighed (3,00 x 10⁸ m/s).

* Omarranger for at løse for bølgelængde:λ =c/v

* Beregn bølgelængde:λ =(3,00 x 10⁸ m / s) / (5,27 x 10¹⁴ Hz) =5,69 x 10⁻⁷ m

4. Konverter til nanometre

* 1 meter (m) =10⁹ nanometre (NM)

* Konverter bølgelængde til nanometre:5,69 x 10⁻⁷ m * (10⁹ nm/m) =569 nm

Svar: Den længste bølgelængde af lys, der kan bryde en iltbinding i hydrogenperoxid ved anvendelse af 210 kJ pr. Mol er ca. 569 nm . Dette svarer til grøn Region af det synlige lysspektrum.

Varme artikler