Sådan beregner vi det:
* carbon (c): Atomvægt =12.0107 g/mol
* ilt (O): Atomvægt =15.9994 g/mol
Total atomvægt af CO =12.0107 + 15.9994 =28.0101 g/mol
Sidste artikelHvilket kemikalie i planter hjælper med at fange sollys?
Næste artikelHvad er opløselighedsisoterm?