* mol er et mål for mængden af stof. En mol indeholder 6,022 x 10^23 partikler (atomer, molekyler osv.).
* Massen af en mol (molmasse) er unik for hvert element eller forbindelse. For eksempel:
* En mol kulstof (c) vejer 12 gram.
* En mol vand (H₂O) vejer 18 gram.
For at finde antallet af mol i 1 gram skal du kende stoffets molære masse.
Sådan beregnes det:
1. Find stoffets molære masse. Du kan finde dette på den periodiske tabel eller ved at beregne den fra den kemiske formel.
2. Del massen (1 gram) med den molære masse
Eksempel:
Lad os sige, at du vil finde antallet af mol i 1 gram natriumchlorid (NaCl).
1.. molmasse NaCl:
* Natrium (NA):22,99 g/mol
* Klor (CL):35,45 g/mol
* Samlet molmasse:22,99 + 35,45 =58,44 g/mol
2. Beregn mol:
* Mol =masse / molær masse
* Mol =1 g / 58,44 g / mol
* Mol ≈ 0,0171 mol
Derfor indeholder 1 gram natriumchlorid ca. 0,0171 mol.
Sidste artikelHvad er vand i en vase, der ændres til damp?
Næste artikelHvor mange uopløselige faste stoffer er der, og hvad de?