1. Beregn masse af platin:
* Densitet =masse / volumen
* Masse =densitet * volumen
* Masse =21,45 g/cm³ * 14,5 cm³
* Masse =310,525 g
2. Beregn antallet af mol:
* Mol =masse / molær masse
* Molær masse af platin (PT) =195.084 g/mol
* Mol =310.525 g / 195.084 g / mol
* Mol ≈ 1,59 mol
Derfor er der ca. 1,59 mol platin i 14,5 cm³.