1. Forstå STP
STP står for standardtemperatur og tryk. Det er defineret som:
* Temperatur: 0 ° C (273,15 K)
* tryk: 1 atm (101.325 kPa)
2. Brug den ideelle gaslov
Den ideelle gaslov vedrører tryk (P), volumen (V), antal mol (N), gaskonstanten (R) og temperatur (T):
PV =NRT
3. Bestem den molære masse af ethan (c₂h₆)
* Carbon (C) har en molmasse på 12,01 g/mol
* Hydrogen (H) har en molmasse på 1,01 g/mol
* Ethan (C₂H₆) har en molmasse på (2 * 12.01) + (6 * 1,01) =30,07 g/mol
4. Beregn antallet af mol (n)
* Konverter lydstyrken fra ML til L:455 ml =0,455 L
* Omarranger den ideelle gaslov, der skal løses for N:N =PV / RT
* Brug den passende værdi for gaskonstanten R:0,0821 L · ATM/(Mol · K)
* Tilslut værdierne:n =(1 atm * 0,455 l) / (0,0821 l · atm / (mol · k) * 273,15 K)
* Beregn:N ≈ 0,0204 mol
5. Beregn massen
* Multiplicer antallet af mol med den molære masse af ethan:masse =n * molær masse
* Masse ≈ 0,0204 mol * 30,07 g/mol
* masse ≈ 0,614 g
Derfor er massen på 455 ml etangas ved STP ca. 0,614 gram