1. Antag en 100 g prøve:
* Dette gør beregningerne lettere. Vi har 46,8 g SI og 53,2 g O.
2. Konverter gram til mol:
* Opdel massen af hvert element med dets molære masse:
* SI:46,8 g / 28,09 g / mol =1,66 mol
* O:53,2 g / 16,00 g / mol =3,33 mol
3. Find molforholdet:
* Opdel hver molværdi med den mindste molværdi (1,66 mol):
* SI:1,66 mol / 1,66 mol =1
* O:3,33 mol / 1,66 mol =2
4. Skriv den empiriske formel:
* Den empiriske formel er sio₂ .
Sidste artikelHvad er den kemiske formel for Si og H?
Næste artikelHvilket beskriver bedst definitionen af atommasse et element?