1. Konverter gram til mol:
* Find den molære masse af H₂so₄:
* H:1,01 g/mol * 2 =2,02 g/mol
* S:32,07 g/mol
* O:16,00 g/mol * 4 =64,00 g/mol
* Total molmasse =98,09 g/mol
* Beregn mol af H₂so₄:
* mol =masse / molær masse
* mol =2,943 g / 98,09 g / mol
* mol =0,03 mol
2. Konverter cm³ til liter:
* 1 cm³ =0,001 l
* 150,0 cm³ =150,0 cm³ * 0,001 L/cm³ =0,150 L
3. Beregn koncentration (molaritet):
* Molaritet (m) =mol opløst / liter opløsning
* M =0,03 mol / 0,150 L
* m =0,2 m
Derfor er koncentrationen af svovlsyreopløsningen 0,2 m (eller 0,2 molær).
Sidste artikelHvad er den kemiske reaktion med kalk og skaldyr ved at fremstille ceviche?
Næste artikelHvad er en katalysator?