1. Den ideelle gaslov
Den ideelle gaslov udtrykkes som:
PV =NRT
hvor:
* P =pres (i atmosfærer, ATM)
* V =volumen (i liter, l)
* n =antal mol
* R =ideel gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)
* T =temperatur (i Kelvin, K)
2. Omarranger formlen for at løse for 'n'
Vi ønsker at finde antallet af mol (n), så omarranger formlen:
n =pv / rt
3. Tilslut værdierne
* P =3,5 atm
* V =20 l
* R =0,0821 l · atm/mol · k
* T =280 K
4. Beregn
n =(3,5 atm * 20 l) / (0,0821 l · atm / mol · k * 280 K)
n ≈ 3,04 mol
Derfor vil ca. 3,04 mol af en ideel gas besætte et volumen på 20 liter ved 3,5 atm og 280 K.
Sidste artikelHvad laver forskellige slags atomer?
Næste artikelHvilket kemikalie er phosphor 4 ilt 10?