Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad er trykket i atmosfærer af en 0,108 mol prøve heliumgas ved temperatur 20 celsius, hvis dens volumen 0,505L?

Sådan beregner man heliumgasens tryk:

1. Konverter Celsius til Kelvin:

* Temperatur (k) =temperatur (° C) + 273.15

* Temperatur (k) =20 ° C + 273,15 =293,15 K

2. Brug den ideelle gaslov:

* Den ideelle gaslov er:PV =NRT

* P =pres (i atmosfærer)

* V =volumen (i liter)

* n =antal mol

* R =ideel gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)

* T =temperatur (i Kelvin)

3. Omarranger ligningen for at løse for P:

* P =(nrt) / v

4. Tilslut værdierne:

* P =(0,108 mol * 0,0821 L · ATM / mol · K * 293,15 K) / 0,505 L

5. Beregn trykket:

* P ≈ 5,24 atm

Derfor er heliumgasens tryk ca. 5,24 atmosfærer.

Varme artikler