1. Find den molære masse af PBO2:
* Bly (PB) har en molmasse på 207,2 g/mol
* Oxygen (O) har en molmasse på 16,00 g/mol
* PBO2 har et Pb -atom og to O -atomer:(207,2 g/mol) + (2 * 16,00 g/mol) =239,2 g/mol
2. Konverter KG til gram:
* 1 kg =1000 g
* 7,44 x 10^4 kg * 1000 g/kg =7,44 x 10^7 g
3. Beregn antallet af mol:
* mol =masse (g) / molær masse (g / mol)
* mol =(7,44 x 10^7 g) / (239,2 g / mol)
* mol =3,11 x 10^5 mol
Derfor er der 3,11 x 10^5 mol i 7,44 x 10^4 kg bly (IV) oxid.
Sidste artikelHvor kommer chlorhydrat fra?
Næste artikelEr egenskaber ved en forbindelse og det element det er sammensat det samme?