Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvilket volumen ville blive besat af 2 mol propangas C3H8 ved standardbetingelser?

Sådan beregner man det volumen, der er besat af 2 mol propangas ved standardbetingelser:

forståelse af koncepterne

* Standardbetingelser (STP): Standard temperatur og tryk defineres som 0 ° C (273,15 K) og 1 atm -tryk.

* Ideel gaslov: Den ideelle gaslov siger, at PV =NRT, hvor:

* P =pres (i ATM)

* V =volumen (i liter)

* n =antal mol

* R =ideel gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)

* T =temperatur (i Kelvin)

Beregning

1. Identificer de kendte værdier:

* n =2 mol

* P =1 atm

* T =273,15 K

* R =0,0821 l · atm/mol · k

2. Omarranger den ideelle gaslov, der skal løses for volumen (v):

V =(nrt) / p

3. erstatte værdierne og løse:

V =(2 mol * 0,0821 L · ATM / Mol · K * 273,15 K) / 1 atm

V =44,8 L

Derfor ville 2 mol propangas besætte et volumen på 44,8 liter ved standardbetingelser.

Varme artikler