Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvor meget bestemmer du molariteten af ​​en opløsning 10 gram NaOH i 500 ml opløsning?

Sådan bestemmer man molariteten af ​​en 10 gram NaOH -opløsning i 500 ml:

1. Konverter gram NaOH til mol:

* Molær masse NaOH: 22,99 g/mol (NA) + 15,999 g/mol (O) + 1,008 g/mol (H) =39,997 g/mol

* mol NaOH: (10 g NaOH) / (39,997 g / mol) =0,250 mol NaOH

2. Konverter milliliter af løsning til liter:

* liter opløsning: (500 ml) / (1000 ml / l) =0,500 l

3. Beregn molaritet:

* Molaritet (M): (Mol opløst stof) / (liter opløsning)

* Molaritet: (0,250 mol NaOH) / (0,500 l) = 0,500 m

Derfor er molariteten af ​​opløsningen 0,500 m.

Varme artikler