Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Astronomi

Hvis Comet -majoraksen blev skaleret ned til 15 cm, hvor langt fra hinanden ville focierne være?

Du spørger om nedskalering af hovedaksen i en komet bane. For at finde ud af dette, er vi nødt til at forstå et par ting:

* majorakse: Den længste diameter af en ellipse (en komet bane er en ellipse).

* foci: To punkter inden for ellipsen, der definerer dens form. Solen er placeret med et fokus.

* excentricitet: Et mål for, hvor meget en ellipse afviger fra en perfekt cirkel. Det er defineret som afstanden mellem de to foci divideret med længden af ​​hovedaksen.

Her er hvordan man løser problemet:

1. Vi har brug for excentriciteten af ​​kometens bane: Excentriciteten varierer meget for forskellige kometer. Du skal finde excentriciteten af ​​den specifikke komet, du er interesseret i. Lad os antage, at excentriciteten af ​​vores komet er e =0,5 (en typisk værdi).

2. Beregn afstanden mellem foci:

* Afstand mellem foci =excentricitet * Majoraksen

* Afstand mellem foci =0,5 * 15 cm =7,5 cm

Derfor, hvis kometens hovedakse skaleres ned til 15 cm, ville fokuserne være 7,5 cm fra hinanden.

Vigtig note: Den faktiske afstand mellem foci af en komets bane er meget større end 7,5 cm. Denne beregning er bare en nedskaleret repræsentation.

Varme artikler