1. Forstå enhederne:
* au (astronomisk enhed): Den gennemsnitlige afstand mellem jorden og solen. 1 AU ≈ 149,6 millioner kilometer.
* lyshastighed: Den hastighed, hvormed elektromagnetisk stråling (inklusive radarsignaler) bevæger sig. C ≈ 299.792.458 meter i sekundet.
2. Beregn afstanden:
* Afstanden mellem Jorden og Mars gives som 0,6 au.
* Konverter AU til meter:0,6 AU * 149,6 millioner km/AU * 1000 m/km ≈ 89,76 millioner meter.
* Round-Trip-afstanden er dobbelt så lang som envejsafstand:89,76 millioner meter * 2 ≈ 179,52 millioner meter.
3. Beregn tiden:
* Tid =afstand / hastighed
* Tid =179,52 millioner meter / 299.792.458 meter / sekund ≈ 0,599 sekunder.
Derfor ville det tage cirka 0,599 sekunder for et radarsignal for at afslutte en tur-retur mellem Jorden og Mars, når de er 0,6 Au fra hinanden.
Sidste artikelHvad er lysende zone?
Næste artikelHvorfor arbejder astronomer om natten?