Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Astronomi

Kviksølv har en specifik tyngdekraft på 13,6. Hvor mange mm kviksølv har masse 0,35?

Sådan løser du dette problem:

Forståelse af specifik tyngdekraft

* Specifik tyngdekraft er forholdet mellem tætheden af ​​et stof og tætheden af ​​et referencestof, normalt vand.

* Da vandtætheden er 1 g/cm³, betyder en specifik tyngdekraft på 13,6 for kviksølv, at kviksølv er 13,6 gange tættere end vand.

Beregninger

1. Densitet af kviksølv:

* Tætheden af ​​kviksølv er 13,6 g / cm³ (fordi specifik tyngdekraft =tæthed af stof / densitet af vand).

2. volumen af ​​kviksølv:

* Vi kender massen (0,35 g) og densiteten (13,6 g/cm³) af kviksølv. Vi kan bruge formlen:

* Densitet =masse / volumen

* Omarrangering af formlen:volumen =masse / densitet

* Volumen =0,35 g / 13,6 g / cm³ =0,0257 cm³

3. konvertering til mm:

* 1 cm³ =1000 mm³

* Derfor 0,0257 cm³ =0,0257 cm³ * 1000 mm³/cm³ =25,7 mm³

Svar: Cirka 25,7 mm³ kviksølv har en masse på 0,35 g.

Varme artikler