1. Densitet af kviksølv
Tætheden af kviksølv er ca. 13,534 g/cm³. Dette betyder, at 1 kubikcentimeter kviksølv har en masse på 13,534 gram.
2. Formel
Vi kan bruge følgende formel til at relatere masse, densitet og volumen:
* densitet =masse / volumen
For at finde lydstyrken kan vi omarrangere denne formel:
* volumen =masse / densitet
3. Beregning
* Masse =100 gram
* Densitet =13,534 g/cm³
* Volumen =100 gram / 13,534 g / cm³
* Volumen ≈ 7,39 cm³
Derfor er volumenet på 100 gram kviksølv ca. 7,39 kubikcentimeter.
Sidste artikelHvad tager en ekstremt lang tid at forekomme inde i solen?
Næste artikelHvorfor går kviksølvtermometre forbi -40?