forståelse af koncepterne
* strøm (p): Den hastighed, hvormed elektrisk energi overføres. Målt i watt (w).
* nuværende (i): Strømmen af elektrisk ladning. Målt i ampere (A).
* spænding (v): Den elektriske potentialeforskel mellem to punkter. Målt i volt (V).
Formel
Forholdet mellem kraft, strøm og spænding er:
* p =i * v
Beregning
1. givet:
* Nuværende (i) =250 a
* Spænding (V) =24,0 V
2. erstatte værdierne i formlen:
* P =250 A * 24,0 V
3. Beregn kraften:
* P =6000 W
Svar: Startermotoren i den store lastbil leveres med 6000 watt strøm.
Sidste artikelEr en plastikpen en isolator eller leder?
Næste artikelHvad brugte NASA trådløse elværktøj til?