1. Beregn energien fra en enkelt foton:
* Brug Plancks ligning: E =hc/λ
* E =energi fra en foton (i joules)
* H =Planck's konstant (6.626 x 10^-34 j · s)
* C =lyshastighed (2.998 x 10^8 m/s)
* λ =bølgelængde (i meter)
* Konverter bølgelængde til meter: 655 nm =655 x 10^-9 m
* Beregn energien:
E =(6.626 x 10^-34 j · s) (2,998 x 10^8 m / s) / (655 x 10^-9 m)
E ≈ 3.03 x 10^-19 j
2. Beregn energien på 3,0 mol fotoner:
* Konverter mol til antallet af fotoner:
* En mol indeholder Avogadros antal partikler (6.022 x 10^23)
* 3,0 mol fotoner =3,0 x 6,022 x 10^23 fotoner ≈ 1,81 x 10^24 fotoner
* Multiplicer energien fra en enkelt foton med antallet af fotoner:
Samlet energi =(3,03 x 10^-19 j/foton) x (1,81 x 10^24 fotoner)
Samlet energi ≈ 5,49 x 10^5 j
3. Konverter joules til kilojoules:
* Samlet energi i KJ =5,49 x 10^5 J / 1000 J / KJ
* Samlet energi ≈ 549 kJ
Derfor indeholder 3,0 mol fotoner med en bølgelængde på 655 nm ca. 549 kJ energi.