Formel:
* q =m * c * ΔT
Hvor:
* q =Varmeenergi absorberet (i kalorier)
* m =Massen af stoffet (i gram)
* C =Specifik varmekapacitet af stoffet (i kalorier/gram ° C)
* ΔT =Ændring i temperatur (i ° C)
givet:
* m =10,0 gram
* C =0,031 kalorier/gram ° C
* ΔT =20,0 ° C.
Beregning:
* q =(10,0 gram) * (0,031 kalorier/gram ° C) * (20,0 ° C)
* q =6,2 kalorier
Svar: Guldprøven absorberet 6,2 kalorier af energi.