Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvad er hastigheden på et tog, der rejser 120 km i timen i meter på andenpladsen?

Sådan konverterer du togets hastighed:

1. Konverter kilometer til meter:

* 1 kilometer (km) =1000 meter (m)

* 120 km =120 * 1000 m =120.000 m

2. Konverter timer til sekunder:

* 1 time (h) =60 minutter (min)

* 1 minut (min) =60 sekunder (r)

* 1 time =60 * 60 sekunder =3600 sekunder

3. Beregn hastigheden i meter pr. Sekund:

* Hastighed =afstand / tid

* Hastighed =120.000 m / 3600 s

* Hastighed = 33,33 meter i sekundet (m/s)

Varme artikler