Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvad er den resulterende acceleration, når en ubalanceret kraft på 100 N påføres et 5,0 kg objekt?

Sådan løser du dette ved hjælp af Newtons anden bevægelseslov:

Newtons anden lov:

* kraft (f) =masse (m) x acceleration (a)

Vi ved:

* Kraft (F) =100 n

* Masse (m) =5,0 kg

Vi er nødt til at finde:

* Acceleration (a)

Omarrangering af formlen for at løse til acceleration:

* Acceleration (a) =Force (F) / Mass (M)

Tilslutning af værdierne:

* Acceleration (a) =100 n / 5,0 kg

* Acceleration (a) =20 m/s²

Derfor er den resulterende acceleration 20 m/s².

Varme artikler