1. Konverter gram af CH4 til mol:
* Molmasse af CH4 =12,01 g/mol (c) + 4 * 1,01 g/mol (H) =16,05 g/mol
* Mol CH4 =743,3 g / 16,05 g / mol =46,32 mol
2. Brug den ideelle gaslov:
* Den ideelle gaslov er: pv =nrt
* P =pres (i atmosfærer)
* V =volumen (i liter)
* n =antal mol
* R =ideel gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)
* T =temperatur (i Kelvin)
3. Løs for pres (p):
* P =(nrt) / v
* P =(46,32 mol * 0,0821 L · ATM / mol · K * 145,7 K) / 0,850 L
* P ≈ 837 atm
Derfor er det tryk, der udøves med 743,3 g CH4 i en 0,850 L stålbeholder ved 145,7 K, ca. 837 atm.
Sidste artikelHvad er overfladetrykket på Merkur?
Næste artikelHvad bliver skrevet til en kemisk reaktion, når den er afbalanceret?