1. Find antallet af mol methan:
* Molær masse af metan (CH4): 12,01 g/mol (c) + 4 * 1,01 g/mol (H) =16,05 g/mol
* mol af metan: (1,6 g) / (16,05 g / mol) =0,1 mol
2. Find antallet af metanmolekyler:
* avogadros nummer: 6,022 x 10^23 molekyler/mol
* antal metanmolekyler: (0,1 mol) * (6,022 x 10^23 molekyler/mol) =6,022 x 10^22 molekyler
3. Find antallet af elektroner pr. Metanmolekyle:
* carbon (c) har 6 elektroner.
* brint (H) har 1 elektron.
* Samlede elektroner pr. Metanmolekyle: 6 + (4 * 1) =10 elektroner
4. Beregn det samlede antal elektroner:
* Samlede elektroner: (6,022 x 10^22 molekyler) * (10 elektroner/molekyle) =6,022 x 10^23 elektroner
Derfor er der ca. 6,022 x 10^23 elektroner i 1,6 g metan.
Sidste artikelHvorfor er den ydre kerne væske, men indre fast stof?
Næste artikelHvorfor er bariumsulfat godt skjold mod gammastråler?