1. Bestem molekylvægten af vand (H₂O)
* Hydrogen (H) har en atomvægt på ca. 1 g/mol.
* Oxygen (O) har en atomvægt på ca. 16 g/mol.
* Vand (H₂O) har en molekylvægt på (2 * 1) + 16 =18 g/mol
2. Beregn masseprocenten af brint i vand
* Hydrogens bidrag til den samlede vandmasse er (2 * 1 g/mol)/18 g/mol =0,1111 (ca.)
* Dette betyder, at brint udgør ca. 11,11% af vandmassen.
3. Beregn massen af brint i 25,0 g vand
* Multiplicer vandmassen med masseprocenten af brint:25,0 g * 0,1111 =2,78 g
Derfor er der cirka 2,78 gram brint i 25,0 gram vand.