1. Isotoper:
* Atomer af det samme element kan have forskellige antal neutroner. Disse variationer kaldes isotoper. For eksempel er carbon-12 og carbon-14 begge isotoper af kulstof med forskellige antal neutroner.
* Hver isotop har en bestemt masse.
2. Overflod:
* Isotoper forekommer i naturen med forskellige forekomster. For eksempel er carbon-12 meget mere rigelig end carbon-14.
3. Vægtet gennemsnit:
* Den atommasse, der er anført på den periodiske tabel, er det vægtede gennemsnit af masserne af alle isotoper. Dette betyder, at massen af hver isotop ganges med dens naturlige overflod, og derefter tilsættes alle produkter sammen.
Formel:
Atommasse =(masse af isotop 1 * Overflod af isotop 1) + (Mass af isotop 2 * Overflod af isotop 2) + ...
Eksempel:
Lad os overveje klor (CL), der har to større isotoper:
* klor-35: Masse =34.9689 AMU, overflod =75,77%
* klor-37: Masse =36.9659 amu, overflod =24,23%
Beregning:
Atommasse CL =(34.9689 AMU * 0.7577) + (36.9659 AMU * 0.2423)
=26.4957 AMU + 8.9568 AMU
= 35.4525 amu
Derfor er atommassen af klor, der er anført på den periodiske tabel, ca. 35,45 amu.
Bemærk:
* Atommasser udtrykkes normalt i atommasseenheder (AMU).
* De atommasser, der er anført på den periodiske tabel, afrundes generelt til to eller tre decimaler.
* Nogle elementer har ingen stabile isotoper og har derfor ingen naturlig overflod. For disse elementer er atommassen baseret på den længst levede isotop.