1. Forstå STP (standardtemperatur og tryk)
* Temperatur: 0 ° C (273,15 K)
* tryk: 1 atm (101.325 kPa)
2. Brug den ideelle gaslov
Den ideelle gaslov vedrører tryk (P), volumen (V), antal mol (N), den ideelle gaskonstant (R) og temperatur (T):
PV =NRT
3. Bestem antallet af mol (n)
* Molær masse af helium (HE): 4,0026 g/mol
* Antal mol (n) =masse (m) / molær masse (m)
* n =84,6 g / 4,0026 g / mol =21,14 mol
4. Vælg den relevante gaskonstant (R)
* r =0,0821 l · atm/mol · k (Denne værdi fungerer, når trykket er i pengeautomat, og volumen er i liter)
5. Løs for volumen (v)
* V =(NRT) / P
* V =(21,14 mol * 0,0821 L · ATM / mol · K * 273,15 K) / 1 atm
* V ≈ 471,7 liter
Derfor er volumenet på 84,6 gram helium ved STP ca. 471,7 liter.
Sidste artikelHvordan finder du ud af, hvad Atom har med kun elektronerne?
Næste artikelHvad er kunstige børster lavet af?