Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvordan beregner du molen af ​​vand?

Du kan beregne molen af ​​vand ved hjælp af følgende formel:

mol vand =masse vand / molmasse vand

Sådan nedbrydes det:

* vandmasse: Dette er vægten af ​​det vand, du arbejder med, normalt udtrykt i gram (g).

* molmasse vand: Dette er massen af ​​en mol vandmolekyler. Den molære masse af vand (H₂O) er ca. 18,015 g/mol. Du kan beregne dette ved at tilsætte atommasserne af brint (1,008 g/mol) og ilt (15,999 g/mol):

* 2 (1,008 g/mol) + 15,999 g/mol =18,015 g/mol

Eksempel:

Lad os sige, at du har 36 gram vand. For at beregne vandmolene ville du gøre følgende:

* mol vand =36 g/18,015 g/mol =2 mol

Derfor er 36 gram vand lig med 2 mol vand.

Varme artikler