1. Find den molære masse af saccharose (c₁₂h₂₂o₁₁)
* Carbon (c):12,01 g/mol * 12 =144,12 g/mol
* Hydrogen (H):1,01 g/mol * 22 =22,22 g/mol
* Oxygen (O):16,00 g/mol * 11 =176,00 g/mol
Samlet molmasse af saccharose:144.12 + 22.22 + 176,00 = 342,34 g/mol
2. Brug formlen:
* Masse (g) =mol (mol) * Molmasse (g/mol)
3. Tilslut værdierne:
* Masse =0,0287 mol * 342,34 g/mol
4. Beregn massen:
* Masse =9,83 g
Derfor er massen på 0,0287 mol saccharose 9,83 gram