1. Konverter gallons pr. Minut (GPM) til kubikfod pr. Sekund (CFS)
* 1 gallon =0,1337 kubikfod
* 1 minut =60 sekunder
Derfor:
* 722 gpm * (0,1337 ft³ / gallon) * (1 minut / 60 sekunder) ≈ 1,61 cfs
2. Beregn tværsnitsområdet for røret
* rørdiameter =10 tommer =10/12 fod =0,833 fod
* område =π * (diameter/2) ²
* område =π * (0,833/2) ² ≈ 0,545 kvadratfod
3. Beregn hastigheden
* hastighed =flowhastighed / område
* hastighed ≈ 1,61 CFS / 0,545 ft² ≈ 2,96 fod pr. Sekund (FPS)
Derfor er strømmen af strømmen gennem 10-tommer røret ca. 2,96 fod i sekundet.