* Identificer elementerne: Aluminium (AL), kulstof (C) og ilt (O)
* Find atommasserne fra den periodiske tabel:
* Al:26,98 g/mol
* C:12,01 g/mol
* O:16,00 g/mol
* Multiplicer hver atommasse med dens underskrift i formlen:
* Al:26,98 g/mol * 2 =53,96 g/mol
* C:12,01 g/mol * 3 =36,03 g/mol
* O:16,00 g/mol * 9 =144,00 g/mol
* Tilføj resultaterne sammen: 53,96 g/mol + 36,03 g/mol + 144,00 g/mol = 233,99 g/mol
Derfor er den molære masse af aluminiumscarbonat ca. 234 g/mol.
Sidste artikelHvad er den metamorfe kvalitet af gneis?
Næste artikelMount Vesuvius er bedst kendt for udbruddet, der ødelagde hvilken by?