Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad er trykket i en 20,1-L-cylinder fyldt med 0,683 mol nitrogengas ved 326 K?

Du kan bruge den ideelle gaslov til at løse dette problem:

pv =nrt

Hvor:

* p er presset (i atmosfærer, ATM)

* v er lydstyrken (i liter, l)

* n er antallet af mol

* r er den ideelle gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)

* t er temperaturen (i Kelvin, K)

1. Omarranger ligningen for at løse for tryk (p):

P =nrt / v

2. Tilslut de givne værdier:

* n =0,683 mol

* R =0,0821 l · atm/mol · k

* T =326 K

* V =20,1 L

3. Beregn trykket:

P =(0,683 mol * 0,0821 L · ATM / mol · K * 326 K) / 20,1 L

p ≈ 0,919 atm

Derfor er trykket i cylinderen cirka 0,919 atm .

Varme artikler