1. Beregn molen af Koh
* Molær masse af Koh: 39,10 g/mol (k) + 16,00 g/mol (O) + 1,01 g/mol (H) =56,11 g/mol
* mol af Koh: (185 g Koh) / (56,11 g / mol) =3,30 mol Koh
2. Beregn mængden af løsningen
* vandtæthed: Antag, at densiteten af vand er 1 g/ml.
* vandvolumen: (1350 g H₂O) / (1 g / ml) =1350 ml
* Samlet mængde løsning: Da mængden af KOH er ubetydelig sammenlignet med vandet, kan vi tilnærme det samlede volumen som 1350 ml.
3. Konverter volumen til liter
* volumen i liter: 1350 ml / 1000 ml / l =1,35 l
4. Beregn molaritet
* Molaritet (M): (3,30 mol koh) / (1,35 l) = 2,44 m
Derfor er molariteten af KOH -opløsningen ca. 2,44 m.
Sidste artikelHvad er egenskaberne ved kviksølv?
Næste artikelHvad er oxidationstilstanden for ilt i H2O2?