Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvis 0,320 mol zink reagerer med overskydende bly (IV) sulfat, hvor mange gram der vil blive produceret i den følgende reaktion?

Sådan løser du dette problem:

1. Skriv den afbalancerede kemiske ligning:

Zn (s) + 2pb (SO₄) ₂ (aq) → Zn (SO₄) ₂ (aq) + 2pbso₄ (s)

2. Bestem molforholdet:

Den afbalancerede ligning viser, at 1 mol zink (Zn) reagerer på at producere 2 mol bly (II) sulfat (PBSO₄).

3. Beregn molen af ​​bly (II) sulfat produceret:

Da vi har 0,320 mol zink, og molforholdet er 1:2, vil vi producere:

0,320 mol Zn * (2 mol pbso₄ / 1 mol Zn) =0,640 mol PBSO₄

4. Beregn massen af ​​bly (ii) sulfat produceret:

For at konvertere mol PBSO₄ til gram har vi brug for den molære masse af PBSO₄:

* PB:207,2 g/mol

* S:32,06 g/mol

* O:16,00 g/mol (x 4)

Molmasse PBSO₄ =207,2 + 32,06 + (16,00 * 4) =303,26 g/mol

Beregn nu massen:

0,640 mol pbso₄ * (303,26 g pbso₄ / 1 mol pbso₄) = 194,1 g pbso₄

Derfor ville 194,1 gram bly (II) sulfat blive produceret.

Varme artikler