Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad er tætheden af ​​neongas ved STP?

Sådan beregner man tætheden af ​​neongas ved STP:

forståelse af koncepterne

* STP (standardtemperatur og tryk): 0 ° C (273,15 K) og 1 ATM -tryk.

* Ideel gaslov: PV =NRT, hvor:

* P =tryk

* V =volumen

* n =antal mol

* R =ideel gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)

* T =temperatur

* densitet: Densitet (ρ) er masse (m) pr. Enhedsvolumen (v):ρ =m/v

trin

1. molmasse neon: Den molære masse af neon (NE) er 20,18 g/mol.

2. Omarranger den ideelle gaslov: Vi er nødt til at relatere densitet til den ideelle gaslov. Vi kan omarrangere den ideelle gaslov for at løse for densitet:

* n =m/m (hvor m er molmasse)

* Udskiftning af dette i den ideelle gaslov:PV =(m/m) RT

* Omarrangering for at løse for densitet (ρ =m/v):ρ =(pm)/(rt)

3. tilslut værdier:

* P =1 atm

* M =20,18 g/mol

* R =0,0821 l · atm/mol · k

* T =273,15 K

4. Beregn:

* ρ =(1 atm * 20,18 g/mol)/(0,0821 l · atm/mol · K * 273,15 K)

* ρ ≈ 0,90 g/l

Derfor er densiteten af ​​neongas ved STP ca. 0,90 g/l.

Varme artikler