1. Bestem den molære masse af dimethylmercury:
* Carbon (c):12,01 g/mol * 2 =24,02 g/mol
* Hydrogen (H):1,01 g/mol * 6 =6,06 g/mol
* Kviksølv (HG):200,59 g/mol
* Samlet molmasse:24,02 + 6,06 + 200,59 = 230,67 g/mol
2. Beregn antallet af mol:
* Mol =masse / molær masse
* Mol =7,10 g / 230,67 g / mol
* Mol ≈ 0,0308 mol
3. Brug Avogadros nummer for at finde antallet af molekyler:
* Avogadros nummer:6,022 x 10²³ molekyler/mol
* Antal molekyler =mol * Avogadro's nummer
* Antal molekyler ≈ 0,0308 mol * 6,022 x 10²³ molekyler/mol
* Antal molekyler ≈ 1,85 x 10²² molekyler
Derfor indeholder en 7,10 g prøve af dimethylmercury ca. 1,85 x 10²² molekyler.
Vigtig note: Dimethylmercury er ekstremt giftig og bør håndteres med ekstrem forsigtighed. Denne beregning er kun til uddannelsesmæssige formål.
Sidste artikelEr ilt et stærkt reduktionsmiddel?
Næste artikelHvad udgør mest, hvis mængden af atomer?