1. Beregn den molære masse af oxalinsyredihydrat (H₂c₂o₄ · 2H₂O):
* H:2 atomer * 1,01 g/mol =2,02 g/mol
* C:2 atomer * 12,01 g/mol =24,02 g/mol
* O:6 atomer * 16,00 g/mol =96,00 g/mol
* Samlet molmasse =2,02 + 24,02 + 96,00 =122,04 g/mol
2. Beregn molen af oxalinsyredihydrat:
* Mol =masse / molær masse
* Mol =2,431 g / 122,04 g / mol =0,0199 mol
3. Beregn opløsningens koncentration (molaritet):
* Molaritet (M) =mol opløst / volumen af opløsning (i liter)
* Molaritet =0,0199 mol / 0,250 L =0,0796 m
Derfor er koncentrationen af den resulterende opløsning 0,0796 m.
Sidste artikelTo hovedelementer, der findes i legeringsstålet?
Næste artikelHvordan fungerer opløsningsmidlet MEK?