1. Find den molære masse vand (H₂O):
* Hydrogen (H) har en molmasse på ca. 1 g/mol.
* Oxygen (O) har en molær masse på ca. 16 g/mol.
* Molmasse vand =(2 * 1 g/mol) + 16 g/mol =18 g/mol
2. Brug formlen:
* gram =mol * molmasse
3. Udskift værdierne:
* gram =1,57 mol * 18 g/mol
* gram =28,26 g
Derfor er der cirka 28,26 gram i 1,57 mol vand.