1. Find den molære masse af H₂O:
* H:1,01 g/mol (x 2 =2,02 g/mol)
* O:16,00 g/mol
* Samlet molmasse H₂O:2,02 g/mol + 16,00 g/mol =18,02 g/mol
2. Brug formlen:
* mol =masse / molær masse
3. Tilslut værdierne:
* mol =150,0 g / 18,02 g / mol
* mol ≈ 8,32 mol
Derfor er der ca. 8,32 mol H₂O til stede i 150,0 g H₂o.
Sidste artikelHvor mange mol H2O er 7,038 gram H2O?
Næste artikelHvor mange gram er der i 1,57 mol vand?