1. Find den molære masse af H2O:
* H (brint) har en molmasse på 1,008 g/mol
* O (ilt) har en molmasse på 15.999 g/mol
* Molmasse af H2O =(2 * 1,008 g/mol) + 15,999 g/mol =18,015 g/mol
2. Brug formlen:
* mol =masse / molær masse
3. Beregn:
* mol =7,038 g / 18,015 g / mol
* mol ≈ 0,391 mol
Derfor er der ca. 0,391 mol H2O i 7,038 gram H2O.
Sidste artikelHvor mange mol H2O produceres, når 0,468 mol octan brændes?
Næste artikelHvor mange mol H2O er til stede i 150,0 g H2O?