Forståelse af arbejde
Arbejdet i fysik udføres, når en kraft får et objekt til at flytte en bestemt afstand. Det beregnes af:
* arbejde (w) =kraft (f) x afstand (d)
Anvendelse af formlen
* kraft (f) =18 n
* afstand (d) =3,4 m
* arbejde (W) =18 n * 3,4 m =61,2 N-m
enheder
* Enheden til arbejde er Newton-meter (N-M), der også er kendt som en joule (J).
Derfor er mængden af udført arbejde 61,2 N-m eller 61,2 j.
Sidste artikelHvor mange centimeter er 248 millimeter?
Næste artikelHvilken brøkdel af en gård er 21 tommer?