Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad er molariteten på 10,0 g KCI i 0,500 L opløsning?

Sådan beregner man molariteten af ​​en KCL -løsning:

1. Beregn molen af ​​KCL

* Molær masse af KCL: 39,10 g/mol (k) + 35,45 g/mol (Cl) =74,55 g/mol

* mol KCL: (10,0 g KCl) / (74,55 g / mol) =0,134 mol KCl

2. Beregn molariteten

* molaritet (m) =mol opløst / liter opløsning

* molaritet = (0,134 mol KCl) / (0,500 l) = 0,268 m

Derfor er molariteten af ​​KCL -opløsningen 0,268 m.

Varme artikler