Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad er den molære masse af en ukendt gas i en 1,8L -beholder, hvis 589 g har tryk. .090atm ved 20c?

Sådan beregner man den molære masse af den ukendte gas:

1. Konverter temperatur til Kelvin

* T (kelvin) =t (celsius) + 273.15

* T =20 ° C + 273,15 =293,15 K

2. Brug den ideelle gaslov

* PV =NRT

* P =tryk (atm) =0,090 atm

* V =volumen (L) =1,8 L

* n =mol gas (mol)

* R =ideel gas konstant =0,0821 l · atm/mol · k

* T =temperatur (k) =293,15 k

3. Løs for mol (n)

* n =(PV) / (RT)

* n =(0,090 atm * 1,8 L) / (0,0821 L · ATM / Mol · K * 293,15 K)

* n ≈ 0,067 mol

4. Beregn molmasse

* Molmasse =masse (g) / mol (mol)

* Molmasse =589 g / 0,067 mol

* Molmasse ≈ 8800 g/mol

Derfor er den molære masse af den ukendte gas ca. 8800 g/mol.

Vigtig note: Denne beregning antager, at gassen opfører sig ideelt. I virkeligheden kan gasser afvige fra ideel opførsel ved høje tryk eller lave temperaturer.

Varme artikler